H A N D L Ó W K A ”  im. Stanisława Staszica w Jeleniej Górze 58 – 500 Jelenia Góra, ul. 1 Maja 39/41 tel. (075) 64-23-900; fax. (075) 64-23-915
VII Dyktando
Strona główna
Oferta Szkoły
Patron
Dokumenty
Dziennik elektroniczny
Gastronomia
Biblioteka
Sport
Aktualności
Rekrutacja
Galeria
Handlówka
Kadra
Kontakt
Osiągnięcia
Egzamin
Facebook
Statut Szkoły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII DYKTANDO dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry i okolicy.
25 lutego 2010 r.

.

wudziestego piątego lutego 2010 r. w auli Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 im. S. Staszica w Jeleniej Górze przeprowadzono siódmą już edycje dyktanda dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczestniczyło w nim 39 uczestników z 13 szkół, każda z nich reprezentowana była przez 3 uczniów.
Laureatkami tegorocznego dyktanda zastały:

1. Paulina Olejniczak z 2 LO. im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze
2. Klaudia Jasińska z 1 LO. im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze
3. Joanna Ostrowska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze

Zwyciężczyni zmagań ortograficznych otrzymała wieczne pióro (ufundowane przez dyrektora Biblioteki Karkonoskiej w Jeleniej Górze ). Kolejne dwie nagrody (książkowe) zostały ufundowane przez dyrektora ZSLi Z nr 2 w Jeleniej Górze.
Rozdano również nagrody książkowe kilkunastu wyróżniającym się uczestnikom dyktanda. Otrzymali oni różne publikacje, prezentujące Jelenią Górę i Kotlinę Jeleniogórską (w ramach projektu ,,Moja Mała Ojczyzna”).

Informacje i ciekawostki na temat dyktanda:
- uczestnicy dyktanda wysłuchali wykładu Rektora Kolegium Karkonowskiego prof. dr hab. Henryka Gradkowskiego.
-w oczekiwaniu na wyniki dyktanda uczestnicy miel okazję poznać muzyczne umiejętności uzdalnianych uczniów „Mechanika” (koncert odbył się w sali gimnastycznej ZSLiZ nr 2.)
-nagrody zwycięzcom wręczała mgr Danuta Pawłowicz dyrektor .ZSLiZ nr 2, jak również dyrektor Biblioteki Karkonowskiej mgr Anna Raczak.
- tegoroczne dyktando było elementem programu „Moja Mała Ojczyzna” reprezentowanego przez mgr Kazimierę Piterę z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Turystycznych w Jeleniej Górze
-teksty dyktanda napisali: mgr Alicja Biniak oraz mgr Mariusz Drapiej
-impreza została przygotowana przez polonistów z „Handlówki” (Katarzynę Szandurską, Alicję Biniak, Barbarę Przemyk, Mariusza Drapieja, Roberta Smagę)
-oprawą plastyczną zajęła się Anna Pasternak (plakaty, hasła) oraz Barbara Przemyk (stylizacja kuchni związana z tematem dyktanda)
-uczestnicy dyktanda i zaproszeni goście tradycyjnie zostali poczęstowani pączkami, kawą i herbatą.
-pięknie nakryte stoły z poczęstunkiem i profesjonalną obsługa gości to zasługa uczniów ZSLiZ nr 2 pod kierunkiem( Małgorzaty Popowicz i Krystyny Żmudzińskiej, Agnieszkę Pacek, Anne Lisowską oraz Elżbietę Rodacką)
-tegoroczna impreza nie mogła się odbyć tradycyjnie w Tłusty Czwartek, ponieważ trwały ferie zimowe.
- informacje o dyktandzie pokazała miejscowa telewizja, Jelonka oraz nowiny jeleniogórskie.

W VII edycji DYKTANDA uczestniczyli uczniowie reprezentujący następujące szkoły ponadgimnazjalne:

- I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze.
- II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze.
-Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Ekonomiczno- Turystycznych w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Technicznych ,,Mechanik” w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 im. S. Staszica w Jeleniej Górze.
- Zespół Szkół Licealnych i Ministerstwa Sportowego w Karpaczu.
- Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.
- Liceum Ogólnokształcące im. S. Lema w Kowarach.


OTO TEKST TEGOROCZNEGO DYKTANDA:


Eh, zrobić by coś niezwykłego ! Zaszaleć by !
Znalazłem nareszcie swoją pasję ! Wyruszam na wokół wojewódzki dolnośląski kulinarny szlak turystyczny !
Wpółprzytomny nibyturysta szukałem informacji na temat kulinariów naszego regionu. I czegóż się dowiedziałem ?
Podlasie ma swoje kartacze , Podhale – oscypki, Kurpie – rejboki . Na stołach Dolnego Śląska króluje miszmasz potraw z różnych regionów Polski oraz dawnych Kresów. Od zamierzchłych czasów do lat czterdziestych XX wieku mieszały się tu smaki z kuchni czeskiej , węgierskiej, pruskiej , ruskiej i żydowskiej. Ponad wszystko przedkładano jednak kluchy, kasze, najtłustsze mięsiwa. Najzachłanniej pożerano dziczyznę i ryby, bo przyroda zawsze była tu hojna i piękna. Po II wojnie światowej na południowo - zachodnich terenach Śląska pozostała jedynie garstka autochtonów. Repatrianci przywieźli ze sobą nowe smaki. Współcześni Dolnoślązacy grzebią w starych recepturach i pichcą, pieką, smażą, gotują po swojemu z wielką fantazją. Zainspirowani doświadczeniami restauratorów z Zachodniej Europy stworzyli program Kulinarny Szlak Turystyczny – Kuchnia Polska.
Wyruszam natychmiast ! Śnieg i mróz mi niestraszne ! Zakładam różowo – lila czapkę – uszankę, samodziałową kurtkę i wygodne trzewiki. Nie tracę animuszu nawet wtedy, gdy dołącza do mnie mój ognistorudy przyjaciel reportażysta, hipochondryk i prawdziwie nicpotem. Niezrażony jego narzekaniem i marudzeniem, po kilkudziesięciu minutach marszu zasiadam przy stoliku w Opałkowej Chacie, pierwszym z jedenastu obiektów hotelarsko gastronomicznych na szlaku. W menu znalazłem mnóstwo specjałów, których należałoby spróbować. Przekąsiliśmy małe co nieco (jarmuż zapiekany pod sosem serowym), skosztowaliśmy dereniówki – nalewki wyrabianej przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego w Luboradzi w gminie Mściwojów i wyruszyliśmy dalej.
Kierunek – Jelenia Struga SPA RESORT !
Postanowiłem, że cokolwiek by się działo, jak bądź mitrężyłby rudogrzywy koleś, ile kilogramów by mi nie przybyło, pokonam szlak od początku do końca i wspak.


Tegoroczny tekst dyktanda był zdaniem uczestników łatwiejszy niż w poprzednim roku, jednak wiele wyrazów sprawiło sporo trudności piszącym..


Dyktando cieszy się coraz większą popularnością, na stałe wpisało się już w kalendarz ważnych szkolnych imprez w Jeleniej Górze. Jesteśmy pewni, że nie zabraknie odważnych młodych ludzi, którzy będą się czuli na siłach zmierzyć z zawiłościami polskiej ortografii w przyszłości. Zapraszamy również do naszej galerii zdjęć z imprezy.
Już dziś zapraszamy ich do uczestnictwa w VIII dyktandzie.


Tekst: mgr B. Przemyk, M. mgr Drapiej Mariusz

 

 

 

Daniel Pawłowicz. Copyright © 2008  Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 Wszelkie prawa zastrzeżone.